Loving Plants

Most of us, spend up to 90% of our time indoors. Plants can be used not only for sculptural and aesthetic effect but to screen, buffer noise, filter light, purify the air and provide ambience. Recent studies also show that plants in indoor environments can have multiple benefits for our health and wellbeing.


Enamik meist veedab kuni 90% ajast siseruumides. Taimi soetatakse üha enam mitte ainult esteetilise efekti saavutamiseks, vaid ka ekraanidest tuleneva “müra” leevendamiseks, valguse filtreerimiseks, õhu puhastamiseks ja meeldiva õhkkonna tagamiseks. Hiljutised uuringud näitavad, et siseruumides asuvatel taimedel on meie tervisele ja heaolule mitmeid eeliseid.

Ei ole üllatav, et fotosünteesivad taimed tagavad hea õhukvaliteedi. Veidi vähem tuntud on aga asjaolu, et taimed suudavad puhastada saastatud õhku fütoremediatsiooniga.

Mida see tähendab?

Taimed suudavad absorbeerida ja metaboliseerida erinevaid lendlevaid osakesi, nagu nt hallitust, baktereid ja teisi keemilisi saasteaineid, mis vabanevad meie sisustusest, värvidest, liimidest, ehitusmaterjalidest, paberist, tekstiilidest ja plastidest. Nende õhusaasteainete kontsentratsioon meie siseruumides on tänapäeval väga kõrge.

Taimedel on ka mitmeid kognitiivseid, füsioloogilisi ja psühholoogiliselt ennetavaid ja taastavaid toimeid. Erinevad uuringud on jälginud negatiivsete tunnete vähenemist (ärevus, viha, depressioon, väsimus) taimse roheluse tagamise kaudu interjööris. Leiti koguni, et negatiivsus vähenes pea 60% ja üldine stress 50% võrra.

170 m2 suuruses ruumis piisab õhukvaliteedi parandamiseks juba umbes 15–18 taimest, kuid isegi ühe taimepoti olemasolu laual võib muuta päeva visuaalselt helgemaks.

Milliseid taimi eelistada?

Kõik rohelised taimed seovad valguse olemasolul süsihappegaasi ja vabastavad hapnikku. Siiski on mõned liigid tõhusamad kui teised. Üldjuhul kehtib reegel: mida rohkem lehestikku, seda parem.

Taime valikul tuleks kindlasti pöörata tähelepanu konkreetse taime hooldusjuhendile. Nõuetekohast hooldust järgides ja sobiva asukoha korral kasvavad taimed siseruumides vähese vaevaga kauniks ja tervendavaks sisustuselemendiks.

Madal valgus -  Sansevieria trifasciata, Dracaena fragrans, Spathiphyllum, Sansevieria trifasciata, Aspidistra elatior

Osaline päike - Chamaedorea seifrizii, Kentia, Epipremnum aureum, Dracaena fragrans, Chamaedorea elegans, Dracaena compacta, Orchidaceae

Täielik päike - Yucca, Paradisaeidae, Ficus elastica, Dypsis lutescens, Dracaena draco, Bromeliaceae, Rhapis excelsa, Suculentus

Madalama õhuniiskuse saavutamiseks - Nephrolepis exaltata, Hedera helix, Adiantum, Sansevieria trifasciata

Õhuniiskuse tõstmiseks - Rhapis excelsa, Nephrolepis exaltata, Gerbera, Spathiphyllum, Nephrolepis, Chrysanthemum morifolium, Millettia warneckei

Õhu puhastamiseks - Aloe vera, Epipremnum aureum, Chlorophytum comosum, Spathiphyllum, Hedera, Gerbera, Sansevieria trifasciata, Philodendron hederaceum, Ficus benjamina, Millettia warneckei, Chamaedorea

Magamistubades - Orchidaceae, Bromeliaceae, Suculentus

Kasuta taimepottidena taaskasutatud elemente. Nii glasuurnõud, vanad keraamilised teekannud, erinevad potid/tassid, puidust kastid, tööstuslikud metallikastid, konteinerid, akvaariumid kui ka vaasid sobivad ideaalselt taimepottideks.

/ Postitus põhineb erinevatel Sydney Tehnikaülikooli uuringutulemustel.